Srbija je poznata po svojim prelepim planinama, koje pružaju raznolike mogućnosti za rekreaciju i avanturu. Planine u Srbiji su raznovrsne po svojim krajolicima, klimi, flori i fauni. One su dom mnogim vrstama ptica, životinja i biljaka, a mnoge od njih su endemične i može ih se naći samo na ovim prostorima. Planine su također važan izvor vode, a mnoge od njih su i turističke destinacije. Ovaj članak će biti posvećen planinama Srbije, njihovim geografskim karakteristikama, istorijskim i kulturnim značajem, kao i turističkim potencijalima.
Planine u Srbiji – Spisak
U ovom delu članka ćemo vam predstaviti spisak planina u Srbiji, koje su prema svojoj geografskoj lokaciji poređane u nekoliko kategorija:
Planine u Vojvodini
- Fruška Gora
- Vršačke Planine
Planine u Šumadiji
- Kosmaj
- Avala
- Rudnik
- Venčac
- Bukulja
- Kotlenik
- Vujan
- Crni vrh
- Juhor
- Ješevac
- Bešnjaja
- Gledićke planine
Planine Zapadne Srbije
- Bobija
- Čemernica
- Čemerno
- Crnokosa
- Gola brda
- Gojna gora
- Gvozdačke stene
- Gučevo
- Giljeva
- Gajeva planina
- Hum
- Jadovnik
- Javor
- Javorje
- Jagodnja
- Jelica
- Jelova gora
- Kilavac
- Kamena gora
- Kitonja
- Komaran
- Magleš
- Malič
- Medvednik
- Mučanj
- Ninaja
- Orovica
- Ovčar
- Ozren
- Pešter
- Ponikve
- Projić
- Ravna Gora
- Rožanj
- Rudina
- Sokolske planine
- Stari vlah
- Stojkovačka planina
- Suvobor
- Tara
- Troglav
- Vranjača
- Vukovije
- Zlatibor
- Zvijezda
- Čemernica
- Čemerno
- Blagaja
- Budeč
- Boranja
- Cer
- Drmanovina
- Gradina
- Gajeva planina
- Gola brda
- Jablanik
- Jarut
- Jabuka
- Jadovnik
- Jelova gora
- Krstača
- Krstac
- Kukutnica
- Ozren
- Ožalj
- Pobijenik
- Pešter
- Ponikve
- Povlen
- Rogozna
- Zlatar
Planine istočne Srbije
- Kučajske planine
- Miroč
- Vidlič
- Rožanj
- Tupižnica
- Bukovo
- Veliki Greben
- Šomrda
- Beljanica
- Ozren (leskovik)
- Stara Planina
- Baba
- Slemen
- Veliki Krš
- Malinik
- Bukovik
- Svrljiške planine
- Tresibaba
- Devica
- Samanjac
- Liškovac
- Rtanj
- Goli krš
- Mali šrš
- Deli Jovan
- Homoljske planine
Planine jugoistočne Srbije
- Greben
- Suva planina
- Kozjak
- Besna kobila
- Seličevica
- Ostrozub
- Gramada
- Vardenik
- Belava
- Kruševica
- Široka planina
- Babička gora
- Milevska planina
- Čemernik
- Rujan
- Gloška planina
- Vlaška planina
- Dukat
- Ruj
Planine južne Srbije
- Lepa gora
- Radan
- V. Jastrebac
- Studena planina
- Sokolovica
- Goč
- Pasjača
- Kopaonik
- Ravna planina
- Željin
- Vidojevica
- Kukavica
- Stolovi
- Goljak
Planine na Kosovu i Metohiji
- Prokletije
- Mokra gora
- Suva planina
- Hajla
- Žljeb
- Vranjevac
- Grebnička planina
- Čičavica
- Goleš
- Drenica
- Koznica
- Andrevačka planina
- Žegovac
- Milanovac
- Crnoljeva
- Gajrak
- Jezerska planina
- Žar-planina
- Paštrik
- Koritnik
- Ošljak
- Šar-planina
Najviša planina u Srbiji
Najviša planina tj. vrh u Srbiji, po našim udžbenicima, je Đeravica sa visinom od 2.656 metara koja se nalazi na samoj granici sa Albanijom. Đeravica je deo Prokletija, masiva koji se proteže kroz Albaniju, Crnu Goru i Srbiju. Ova planina je poznata po svojim izuzetno teškim usponima i strmim stazama, kao i po Đeravičkom jezeru.
No, da li ste znali da to ipak nije najviši vrh Srbije?
Prema poslednjim merenjima, najviši vrh Srbije je Velika Rudoka (2.660m) na Šar Planini, tako da je u pravo Šar Planina odgovor na pitanje „koja je najviša planina u Srbiji„.
Ukoliko želite da saznate više o najvišim planinama u Srbiji savetujemo vam da pročitate taj članak na našem sajtu.
Planinska Srbija
Planine u Srbiji se sastoje od nekoliko kategorija…
Srpsko-makedonska masa
Planine u Srpsko-makedonskoj masi raspoređene su od granice sa Makedonijom, kroz doline Južne i Velike Morave, sve do Dunava na severu. U ovom reljefu ističu se brojne visoke planine, kao što su Dukat, Besna kobila, Vardenik, Čemernik, Ruj, Seličevica, Bukovik i Resavski humovi.
U zapadnom delu ove mase nalaze se planine poput Kukavice, Vidojevice, Jastrebca i Juhora. Sve ove planine su gromadne i nastale su na sličan način.
U reljefu Srpsko-makedonske mase posebno je značajna kompozitna dolina Južne i Velike Morave, a u njemu se smenjuju različiti reljefni elementi, poput Vranjske kotline, Grdeličke klisure, Leskovačke kotline, Pečenjevačkog suženja, Niško-aleksinačke kotline, Stalaćke klisure, Gornjepomoravske kotline, Bagrdanske klisure i Donjepomoravske kotline.
Karpatsko-balkanske planine
Karpatsko-balkanski pojas Srbije se proteže duž granica sa Rumunijom i Bugarskom, od Dunava na severu do zapadne granice sa Bugarskom. U ovoj oblasti se nalaze planine poput Homoljskih, Beljanice, Kučaja, Miroča, Deli Jovana, kao i Balkanske grupe Rtanj, Ozren, Devica, Suva i Stara planina.
Reljef Karpatsko-balkanske oblasti uključuje i kraške formacije kao što su pećine, jame, uvale, vrtače, te Odorovsko kraško polje. Tu su i kanjoni, poput Lazarevog, te klisure poput Đerdapske i Sićevačke.
Ova područja prepuna su neobičnih kraških oblika i predstavljaju nesvakidašnju ljepotu za one koji vole avanture u prirodi.
Dinarske planine
Dinarske planine su smeštene u jugozapadnom delu Srbije i obiluju različitim oblicima reljefa. Na tom području možemo naći nekoliko manjih celina, uključujući Starovlaško-rašku oblast, Prokletijske planine i Kopaoničku grupu planina.
Na granici sa Makedonijom, u najjužnijem delu Srbije, nalaze se Šarske planine. Ta oblast je okružena Šar-planinom na jugu, Dinarskim planinama na zapadu i severu i Srpsko-makedonskom masom na istoku, a u njenom središtu nalazi se Kosovska i Metohijska kotlina.
Planinski turizam Srbije
Ova zemlja je dom mnogih prelepih planina, a mi ćemo se u ovom delu članka baviti turističkim karakteristikama nekoliko najlepših planina u Srbiji. Uključićemo njihove najvažnije atrakcije, staze za pešačenje, kulturne znamenitosti i mnoge druge parametre koje čine te planine neodoljivim mestima za turiste. Pa krenimo u avanturu kroz planine Srbije!
Fruška gora
Fruška Gora je planina u Srbiji koja se nalazi u Vojvodini, u blizini Novog Sada. Sa svojih 539 metara, ona je najviši vrh u ovom delu zemlje. Ova planina nudi obilje prirodnih lepota i kulturnih znamenitosti, pa ćemo u nastavku voditi vas kroz neke od najzanimljivijih atrakcija koje možete posetiti na Fruškoj Gori.
- Nacionalni park Fruška Gora – Ova planina je zaštićena kao nacionalni park od 1960. godine. Nacionalni park obuhvata oko 25.000 hektara i ima veliku biološku raznovrsnost. U parku možete videti različite vrste biljaka, ptica i drugih životinja.
- Manastiri – Fruška Gora je poznata po svojim manastirima. Ukupno 16 manastira se nalazi na ovoj planini, a svi su deo Srpske pravoslavne crkve. Neke od najpoznatijih građevina su manastiri Krušedol, Hopovo i Novo Hopovo.
- Planinarenje i biciklizam – Fruška Gora ima mnogo staza za planinarenje i biciklizam, pa ćete uživati u obilasku prirode na ovaj način. Najpoznatije staze za planinarenje su Male i Velike staze, a najpopularnije biciklističke staze su staza Panonska, staza Kraljev kanal i staza Dumbovo.
- Stražilovo – Ovo je najpoznatiji vidikovac na Fruškoj Gori. Sa visine od 321 metra, možete videti prelepe poglede na okolne predele. Na ovom mestu se nalazi i kuća koju je nekada koristio srpski pesnik Branko Radičević.
- Vinogradi – Fruška Gora ima dugu tradiciju vinogradarstva. U ovom regionu se proizvode neka od najboljih srpskih vina, poput bermet, šardonea i rizlinga. Turisti često posećuju vinograde na Fruškoj Gori kako bi probali ova vina i naučili o procesu proizvodnje.
Fruška Gora je prelepa planina koja nudi obilje prirodnih lepota i kulturnih znamenitosti. Bilo da ste ljubitelj prirode, kulture ili dobrog vina, ova planina ima nešto za svakoga. Posetite Frušku Goru i uživajte u njenim čarima!
Lokacija:
Divčibare
Divčibare je planina u zapadnoj Srbiji, koja se nalazi u blizini grada Valjeva. Ova planina ima nadmorsku visinu od oko 1000 metara i nudi neke od najlepših pejzaža u Srbiji.Pored prirodnih lepota, Divčibare je poznata po svojim vikendicama, restoranima i drugim objektima koji čine savršeno odredište za odmor i opuštanje.
- Prirodne lepote – Divčibare ima prelepe pejzaže, šume i livade. Ova planina je omiljeno odredište za ljubitelje prirode, koji ovde mogu uživati u šetnjama, planinarenju, biciklizmu i drugim aktivnostima na otvorenom. Takođe, na Divčibarama se nalaze i dva jezera – Jezero Čelice i Jezero Garaši.
- Vazdušna banja – Divčibare je poznata kao vazdušna banja zbog svog lekovitog vazduha. Na planini nema industrijskih zagađivača, a čist vazduh sa planine ima pozitivan uticaj na zdravlje ljudi. Zbog toga je Divčibare posebno popularna među posetiocima koji imaju respiratorne probleme.
- Ski centar – Divčibare ima svoj ski centar koji se nalazi na visini od oko 980 metara. Ski staze su pogodne za skijaše različitih nivoa znanja, pa i početnici mogu uživati u skijanju na ovoj planini. Pored skijanja, na Divčibarama se može uživati u drugim zimskim aktivnostima, poput sankanja i klizanja.
- Seoska idila – Divčibare je takođe poznata po svojim seoskim naseljima i seoskoj idili. U ovom regionu se proizvode brojni lokalni proizvodi, poput sira, meda i rakije, a turisti mogu uživati u poseti seoskim gazdinstvima i upoznati se sa tradicionalnim načinom života.
- Kulturne znamenitosti – Na Divčibarama se nalaze i neke kulturne znamenitosti, poput manastira Lelić, koji se nalazi u blizini planine. Manastir je poznat po svojoj arhitekturi i istorijskom značaju.
Divčibare je savršeno odredište za odmor i opuštanje, koje nudi ne samo prelepe pejzaže, već i bogatu kulturu i tradiciju. Posetite Divčibare i uživajte u njenim čarima!
Lokacija:
Tara
Planina Tara se nalazi u zapadnom delu Srbije i predstavlja jedno od najpopularnijih turističkih odredišta u zemlji. Ova planina je poznata po svojoj lepoti i čistoj prirodi, kao i po brojnim turističkim atrakcijama koje nudi.
Na Tari se nalazi nacionalni park, u kojem se nalaze brojne šume i vodotoci, kao i velika količina biljnog i životinjskog sveta.
Pančićeva omorika je jedna od najpoznatijih biljnih vrsta na Tari, čija je posebnost da raste samo na tom području, uz obronke planine. Ova vrsta omorike je zaštićena i smatra se nacionalnim draguljem Srbije, te je zbog toga često privlačna za turiste koji su zainteresovani za prirodu i biološku raznolikost.
Najpoznatije atrakcije na Tari su Kanjon reke Tare, jezero Perućac, kao i brojne staze za pešačenje i planinarenje. Turističke kuće, odnosno smeštaji na Tari su uglavnom smešteni u blizini nacionalnog parka i nude prekrasan pogled na planinu i okolinu.
U okolini Tare se nalaze i brojne tradicionalne restorani sa jelima iz autentične srpske kuhinje.
Lokacija:
Zlatibor
Zlatibor je planina u zapadnom delu Srbije, koja se prostire na površini od oko 220 km². Poznata je po svojim mirnim i blagim klimatskim uslovima, koji čine ovaj deo Srbije popularnim turističkim destinacijama.
Zlatibor ima više od 50 kilometara šetališta, idealnih za šetnju i opuštanje, kao i mnoge aktivnosti za zabavu i rekreaciju, uključujući biciklističke staze, golf terene i ski staze.
Planina Zlatibor takođe poseduje raznovrsne turističke sadržaje, uključujući moderne hotele i apartmane, zabavne parkove i mnoge restorane sa tradicionalnom srpskom kuhinjom.
Osim toga, planina Zlatibor je poznata po svojim lepim pogledima i bujnom prirodom, uključujući šume i livade, koje čine ovu planinu idealnom destinacijom za avanturu i razgledanje.
Ukoliko vas interesuje šta tačno posetiti na Zlatiboru, savetujemo vam da pročitate jedan od naših članaka na tu temu.
Lokacija:
Kopaonik
Planina Kopaonik jedna je od najpopularnijih turističkih destinacija u zemlji. Sa svojim širokim kulturnim i prirodnim bogatstvom, planina Kopaonik pruža idealan odmor za porodice, avanturiste i ljubitelje prirode.
Planina Kopaonik poznata je po svojim širokim ski stazama, koje se protežu na više od 60 km. Ovaj moderni ski centar ima široku ponudu smeštaja, od apartmana do luksuznih hotela, što čini Kopaonik pogodnim za sve tipove turista.
Planina Kopaonik takođe sadrži brojne atrakcije za one koji nisu zainteresovani za skijanje. Možete se opustiti u nekom od mnogobrojnih wellness centara, posetiti muzej na otvorenom „Staro selo“ i upoznati se sa tradicionalnim načinom života u ovom kraju ili obići jedan od brojnih planinskih izletišta, poput vidikovca „Pančićev vrh“.
Ukoliko želite da uživate u zimskim aktivnostima, a istovremeno da se opustite u prijatnom i mirnom ambijentu, planina Kopaonik savršeno je mesto za vas. Njene široke ski staze, luksuzni smeštaj i brojne atrakcije čine ovu planinu jednom od najboljih turističkih destinacija u Srbiji.
Lokacija:
Stara planina
Stara planina, smeštena u manjim delom istočnoj Srbiji, jedna je od najstarijih i najlepših planina u zemlji. Sa svojim impresivnim krajolicima i šarmantnim seoskim naseljima, Stara planina privlači veliki broj turista svake godine.
Ova planina je poznata po svojim dugim stazama za pešačenje i planinarenje, što čini Staru planinu idealnom za avanturiste i ljubitelje prirode. Tu se takođe nalaze brojna izletišta, poput vidikovca „Midžor“, koji pruža impresivan pogled na okolno područje.
Stara planina takođe sadrži bogatu kulturnu istoriju, sa brojnim spomenicima i znamenitostima koje možete posetiti. Muzej Stara planina pruža detaljan uvid u kulturu i istoriju ovog kraja, dok se u selima na planini možete upoznati sa tradicionalnim načinom života i uživati u nekom od brojnih festivala koji se održavaju tokom godine.
Ukoliko želite da se povežete sa prirodom, upoznate sa tradicionalnom kulturom i uživate u avanturističkim aktivnostima, Stara planina je savršeno mesto za vas. Njene impresivne staze, izletišta i kulturne znamenitosti čine ovu planinu nezaboravnim iskustvom za sve tipove turista.
Lokacija:
Zlatar
Planina Zlatar, smeštena u zapadnoj Srbiji, predstavlja neodoljivu kombinaciju prirodnih i kulturnih atrakcija. Ovaj planinski masiv sa jedne strane pruža nezaboravne poglede na okolne šume, brda i doline, dok sa druge strane sadrži mnoge kulturne i istorijske znamenitosti.
Jedna od glavnih turističkih atrakcija na Zlataru je vidikovac „Ovčar Banja“, koji pruža nezaboravne panoramske poglede na okolne krajeve. Ovde se takođe nalazi i izletište „Babin zub“, koje se smatra jednim od najlepših mesta za pešačenje u zemlji.
Lokacija:
Rtanj
Rtanj je planina koja se nalazi u istočnoj Srbiji, između gradova Boljevac na severu i Sokobanja na jugu. Pripada srpskim Karpatima, a najviši vrh je Šiljak (1.565 m). Severna strana planine pokrivena je šumama i kržljavim zelenilom, puna autohtonih vrsta biljaka i mnogo izvora pitke vode. To je popularna destinacija za turiste, nudi aktivnosti poput planinarenja, vožnje bicikla, kampovanja, ribolova…
Postoji verovatnoća da u blizini planine Rtanj navigacijski uređaji, poput kompasa, ne rade ispravno. Ovo se objašnjava činjenicom da planina sadrži velike količine magnetita, minerala koji može da utiče na rad navigacijskih uređaja.
Lokacija:
Rezervacija smeštaja
Za kraj ovog članka nudimo vam opciju bukiranja smeštaja na nekoj od planina širom Srbije:
Ukoliko želite da se upoznate sa turizmom Srbije, savetujemo da pročitate i ostale naše postove ovde.