Na samo 4 km od sela Vrmdža, ili 14.5 km od Sokobanje, smestilo se očaravajuće Vrmdžansko Jezero, pravo izletište okruženo plodnim podnožjem planine Rtanj. Ovo područje obiluje prirodnim lepotama, od prostranih pašnjaka i prelepih proplanaka do izvajanih stena koje krase ovaj raj na zemlji.
Nastanak jezera
Velika voda, proistekla iz obilne kiše i topljenja leda, donela je suve otpale grane i seno. Ovi prirodni materijali formirali su čep koji je zatvorio dno levka, sprečavajući vodu da dalje otiče. Danas, jezero ostaje hladno i bistro, zadržavajući svoj prvobitni karakter.
Vrmdžansko Jezero “bogato” je različitim vrstama riba, uključujući karaša, babušku, bodorku, i šarana. U prošlosti, čak su puštane i kalifornijske pastrmke. Zbog niske temperature vode, ribe ovde ne dostižu svoje uobičajene veličine. Udruženje Sportskih Ribolovaca “Moravica” doprinelo je očuvanju ribljeg sveta kroz redovno poribljavanje.
Jezero koje nosi ime Vrmdža dobilo je svoju neobičnu etimologiju iz lokalnih izraza i govora. Naziv “Vrmdža” potiče od lokalnog dijalekta gde se često čuje izraz “navrnuti vodu” kako bi se opisao povratak kiše iz oblaka ili dodavanje vode u baštu tokom vrelih letnjih dana. Ovaj izraz sugeriše na prisustvo mnogo izvora, potoka, rečica i vodotoka u regionu, što je i karakteristika jezera. Reč “vrm” u lokalnom govoru označava vodu.
Turizam
Područje Vrmdže ističe se prisustvom ruševina drevnog Vrmdžanskog grada, koji je nastao između 4. i 6. veka. Ovaj grad je izgrađen s ciljem odbrane vizantijske teritorije od upada Avara i Slovena. Ruševine na visoravni iznad sela Vrmdža svedoče o bogatoj istoriji i strategijskom značaju ovog područja.
U neposrednoj blizini Vrmdžanskog jezera, u selu Vrmdža, posetioci mogu istražiti crkvu Svete Trojice koja datira iz početka 19. veka. Ova crkva, osim svoje arhitektonske lepote, čuva vredne ikone rađene na platnu, predstavljajući kulturno nasleđe i versku tradiciju ovog kraja.
Svake godine, ovo područje domaćin je manifestacije Sveti Jovan Biljober. Ova manifestacija privlači značajan broj stručnjaka, istraživača i posetilaca. Fokusirana na biljni svet i lekovito bilje, manifestacija doprinosi edukaciji i očuvanju prirodnih resursa.
Vrmdžansko Jezero postalo je omiljena destinacija za odmor, ribolov i uživanje u netaknutoj prirodi. Ovo jezero nudi mirno okruženje i priliku za branje rtanjskog čaja, čime posetiocima pruža jedinstveno iskustvo povezano s prirodom.
Selo Vrmdža nudi smeštaj svojim posetiocima. U poslednjim godinama, porasla je ponuda privatnog smeštaja, a selo je postalo popularno odredište. Gosti mogu uživati u domaćoj hrani i tradicionalnim specijalitetima, doživljavajući pravu gostoljubivost lokalnog stanovništva.
Šta posetiti u okolini?
U okolini se nalazi etno restoran “Vodenica kod deda Mije” koji je smešten uz obalu Pakleške rečice u selu Vrmdža. Nudi jednostavan, autentičan ambijent gde posetioci mogu doživeti duh rtanjskog podneblja.
Posetioci mogu uživati u rtanjskom siru, medu, džemu od šumskog voća, domaćim pitama od sukanih kora i lepinjama sa kajmakom. Put do sela je sređen, pa se relativno lako stiže do njega.
Pored toga, ukoliko planirate malo duži boravak, preporučujemo vam da posetite i obližnju Sokobanju. Na našem sajtu postoji tekst na temu šta videti u Sokobanji, a ovde su izdvojene samo od nekih turističkih ponuda:
- Soko grad
- Bovansko jezero
- Izletište reke Moravice
- Sesalačka pećina
- Sokobanja centar
- Vodopad Ripaljka
- Lepterija – Izletište
- Park Vrelo-Borići
- Park Banjica
- Park šuma Čuka 2
- Župan plaža
- Akva park Podina
- Tursko kupatilo “Amam”
- Očno i Kalinovica
- Zavičajni muzej
- Manastir Jermenčić
- Kamen ljubavi
- Izvor Šopur
- Golemi kamen
- Planina Ozren
- Selo Vrmdža