Najlepše plaže u Crnoj Gori

Crna Gora je zemlja koja je prepoznatljiva po svom zadivljujućem priobalju, a isto tako je i mesto koje nudi brojne prelepe plaže koje su pravi raj za ljubitelje mora. Od skrivenih uvala sa kristalno čistim vodama do živahnih plaža sa bogatom ponudom sadržaja, svaki posetilac može pronaći svoje savršeno mesto za opuštanje i uživanje. U nastavku možete pogledati koje su to najlepše plaže u Crnoj Gori.

Plaža Lučice

Plaža Lučice

Plaža Lučice nalazi se u neposrednoj blizini Petrovca i jedna je od najlepših plaža duž crnogorskog primorja. Ova plaža je prekrivena raznolikim peskom, različitih veličina i tipova zrna, što omogućava posetiocima da pronađu svoj idealan deo plaže.

Sa dužinom od 220 metara, plaža Lučice se proteže u obliku malog zaliva. Pristup vodi je blag, sa peščanim dnom koje se postepeno spušta u dubinu, čineći ovu plažu pogodnom i za manje iskusne plivače. Prva polovina plaže je opremljena ležaljkama i suncobranima za iznajmljivanje, dok je drugi deo slobodan za sve posetioce. U centru plaže nalazi se bar, a na šetalištu pored plaže mogu se pronaći restorani koji nude raznovrsne morske plodove, roštilj i ostale domaće specijalitete.

Leva strana plaže zaklonjena je borovom šumom koja pruža prijatnu hladovinu. U ovoj šumi nalazi se i dečije igralište sa toboganima klackalicama, klupama i ljuljaškama – idealno za porodice sa decom.

 

Plaža Jaz

Plaža jaz

Plaža Jaz nalazi se 2,5 kilometara zapadno od Budve. Ova plaža je jedna od najdužih na crnogorskom primorju, sa ukupnom dužinom od 1,2 kilometra, podeljena na dva dela – jedan deo dug 800 metara i drugi, nekada nudistički, dug 400 metara. Ukupna površina plaže iznosi 22.500 kvadratnih metara. Plaža je popularna među lokalnim stanovnicima i turistima, a pruža i različite ugostiteljske objekte, parking i auto-kamp.

Jaz je postao poznat širom sveta kao domaćin brojnih muzičkih festivala i koncerata početkom 21. veka, što mu je donelo međunarodni ugled. Plaža je zaštićena kao Spomenik prirode III kategorije.

Plaža se nalazi u uvali Jaz, ograničena rtovima Mogren i Jaz, i sastoji se od sitnog šljunka i mekog peska. Plićak je dug, što omogućava postepeni ulazak u vodu. Okrenuta je prema zapadu, što joj omogućava osunčanost tokom celog dana.

Fauna i flora plaže Jaz su ograničene, sa povremenim prisustvom ptica kao što su galebovi i vrane. Poljoprivredno zaleđe obuhvata prisustvo vodozemaca i slatkovodnih riba u manjim vodotocima. Iznad plaže se prostire močvarno Mrčevo polje.

U drugoj deceniji 21. veka započeta je revitalizacija plaže, uključujući uređenje infrastrukture i postavljanje novih šetačkih staza. Plaža je popularna i za sportsko ronjenje, a područje oko Jaza poznato je po konjičkom sportu. Jaz je i centar nudizma.

Plaža Jaz je domaćin velikih koncerata svetskih muzičkih zvezda, uključujući Rolingstonse, Madonu i Zdravka Čolića. Od 2014. do 2017. godine, na plaži se održavao međunarodni Si Dens festival, koji je privukao veliki broj posetilaca i doneo značajnu ekonomsku korist crnogorskoj turističkoj privredi.

Plaža Jaz je 2015. godine proglašena za najbolju evropsku plažu od strane vodiča Lonely Planet, a Si Dens festival je iste godine dobio priznanje za najbolji evropski festival srednje veličine na European Festival Awards.

 

Plaža Buljarica

Plaža Buljarica

Plaža u Buljaricama jedna je od najdužih i najlepših na crnogorskom primorju, sa dužinom preko 2200 metara. Ova plaža je šljunkovito-peskovita, što je čini idealnom za posetioce koji vole autokampovanje. Svojim prostranim delom pruža mogućnost postavljanja šatora i kamp-kućica, a za ljubitelje nautičkog turizma predstavlja pravi raj. Plaža je poznata po svojoj prirodnoj lepoti i čistoći, što je čini atraktivnom destinacijom za sve one koji traže miran i opuštajući odmor (naročito oni koji dolaze sa decom).

 

Kraljičina plaža (Sveti Stefan)

Kraljičina plaža (Sveti Stefan)

Kraljičina plaža se nalazi u blizini Miločera, neposredno uz miločersku plažu, odnosno Kraljevu plažu. Udaljena je oko 500 metara od Svetog Stefana. Smatra se jednom od najlepših plaža, ne samo u Crnoj Gori već i na celom Mediteranu. Plaža je mala, duga oko 200 metara, i okružena letnjom rezidencijom kralja Nikole, koja je okružena gustom borovom šumom, čempresima i maslinama.

Ova plaža je dobila ime po srpskoj kraljici Mariji Karađorđević, koja ju je rado posećivala. U blizini se nalazi i Kraljeva plaža, odnosno Miločerska plaža, gde se nalazi nekadašnji letnjikovac dinastije Karađorđević, danas poznat kao „Vila Miločer”.

Kraljičina plaža se nalazi u maloj morskoj uvali, okrenuta prema pučini. Plaža je peščana, dužine manje od 200 metara, okružena bujnim mediteranskim rastinjem koje joj daje specifičnu smaragdnozelenu boju. Gusta vegetacija oko plaže pruža osećaj privatnosti i zaštite od pogleda.

Uz plažu se nalazi letnja rezidencija kralja Nikole, a tokom međuratnog perioda, Miločer je bio letnja rezidencija Karađorđevića. Plaža je bila omiljena srpskoj kraljici Mariji Karađorđević.

Na litici nedaleko od plaže, okruženoj čempresima, nalazi se “Kraljičina stolica”, sa koje se pruža prelep pogled na Budvu, ostrvo Sveti Nikola i poluostrvo Sveti Stefan. Letnjikovac Karađorđevića, danas poznat kao “Vila Miločer”, izgrađen je 1934. godine i nalazi se na imanju površine 32 hektara, sa više od 800 stabala maslina i retkim biljnim vrstama iz celog sveta.

Plaže oko Miločera i Svetog Stefana su vrlo atraktivne za investitore, ali meštanima i turistima koji ne letuju u zakupljenim objektima često je onemogućen slobodan pristup. Zbog toga, plaža nosi epitet „nedodirljive” i deo je kompleksa u zakupu inostranih grupacija.

Plaža je otvorena samo za goste hotela u vlasništvu trenutnog zakupca, što izaziva nezadovoljstvo među lokalnim stanovništvom. Zbog spora oko vlasništva, plaže su 2021. i 2022. godine bile slobodne i otvorene za sve posetioce.

 

Kraljičina plaža (Čanj)

Kraljičina plaža (Čanj)

Kraljičina plaža smeštena je u uvali Pećin, između Petrovca i Sutomora, blizu Čanja. Ova plaža važi za jednu od najlepših na crnogorskoj obali, pa čak i na celom Mediteranu. Dugačka je oko 200 metara, okružena je nepristupačnim terenom tj. stenama i brdima i shodno tome joj je prilaz moguć samo brodom. Naziv je dobila po tome što je bila omiljeno mesto za odmor kraljice Milene Petrović (slično kao i druga kraljičina plaža). Na plaži postoji pristanište za čamce i brodove.

 

Sveti Stefan

Sveti Stefan plaža

Sveti Stefan je ostrvo blizu Budve koje je povezano sa kopnom uskim prirodnim sprudom. Ovo ostrvo je sinonim za luksuz u Crnoj Gori, poznato po svojoj arhitekturi, lepoti i istorijskim ulicama. Godine 1960. pretvoreno je u grad-hotel, privlačeći brojne svetski poznate ličnosti. Plaže su prekrivene crvenim šljunkom koji se na desnoj strani ostrva pretvara u kamenje.

Ova malena, ali spektakularna destinacija, sa kućama iz 15. veka, spojena je s kopnom mostom od belog peska. Ostrvo je potpuno zauzeto luksuznim odmaralištem Aman, koje je jedno od najboljih mesta za boravak na Svetom Stefanu i celoj rivijeri.

Nalazi se samo 5 kilometara južno od Budve i vredi ga posetiti čak i ako ne planirate duži boravak. Severne i južne plaže su savršene, a lepa staza vodi kroz čemprese duž obale. Na ostrvu se nalazi i predivan manastir. National Geographic Traveller je ovo mesto uvrstio među 50 najlepših na svetu.

 

Ada Bojana

Ada bojana plaža
Slapovi na Adi Bojani

Ada Bojana je rečno ostrvo na ušću reke Bojane u Jadransko more na jugoistoku Crne Gore, blizu granice sa Albanijom. Ostrvo je površine 4,9 km² i nastalo je veštačkim putem.

Poznata je po turističkom i naturističkom centru. Nudistički kamp otvoren je 1973. godine. Turistička ponuda uključuje boravak u kampu, bungalovima i sojenicama. Ribarske sojenice na obalama reke Bojane omogućavaju tradicionalan lov ribe, koja se može konzumirati u lokalnim restoranima. Ostrvo je takođe mesto snimanja filma “Lepota poroka” iz 1985. godine.

Od 2013. godine, Ada Bojana je na prodaji, a interes su pokazale kompanije iz SAD, Dubaija, Turske, Češke i Hrvatske. U januaru 2017. godine objavljeno je da Nemci kupuju ostrvo.

Što se tiče same plaže, voda je hladnija zbog ušća reke i gotovo slatka. Plaža nema mnogo sadržaja, pa atmosfera nije naročito živahna, ali u blizini ima dobrih restorana s lokalnim specijalitetima.

Peščana plaža je osvežavajuća promena u odnosu na šljunčane i kamenite plaže severnije. Bar uz plažu služi dobra, ali nešto skuplja pića, često uz živu muziku ili DJ-a. Iznajmljivanje ležaljki, suncobrana i stola košta 15 eura. More je dobro, a talasi su zabavni za plivanje.

Ulaz na plažu se naplaćuje 5 eura po kolima, ali lokalci tvrde da se može ući peške bez plaćanja. Ako nosite dosta stvari, hodanje po vrelom pesku može biti nezgodno, pa je preporučljivo poneti suncobran za duži boravak. Plaža se ne razlikuje mnogo od Velike plaže po pesku, ali u moru se oseća razlika zbog skoro slatke vode.

 

Velika plaža

Velika Plaža, Ulcinj, Crna Gora

Velika plaža u Ulcinju prostire se duž obale Jadranskog mora, na oko 5 km od grada (u blizini prethodno pomenute plaže). Plaža je duga 13 km i široka u proseku 60 metara. Zahvaljujući svojoj veličini i finom pesku, često je nazivaju „Ulcinjska Kopakabana“.

Plaža se proteže od rta Đerana do Ade Bojane i može primiti oko 150.000 kupača. Peskoviti pojas je bogat mineralima i ima lekovita svojstva. Karakteristična je po dugom plitkom pojasu slane vode. U pozadini se nalazi borova šuma sa prilazom plaži. U šumi su izgrađeni sportski tereni, igrališta i restorani. Na krajnjem delu plaže, reka Bojana se uliva u more. Iako nema baš mnogo sadržaja mnogi smatraju da Velika plaža spada među najlepše plaže u Crnoj Gori.

 

Dobreč plaža

Dobreč plaža

Plaža Dobreč se nalazi u uvali Dobreč na poluostrvu Luštica, zapljuskivana otvorenim morem. Ova prirodna, šljunkovita plaža duga je 60 metara i dostupna je samo brodom. Uvala Dobreč i celo poluostrvo Luštica prekriveni su makijom i tipičnom mediteranskom vegetacijom. Plaža Dobreč nosi Plavu zastavicu, priznanje koje dodeljuje svetska organizacija FEE (Fondacija za ekološku edukaciju).

 

Plaža Kamenovo

Plaža Kamenovo najlepše plaže u Crnoj Gori

Plaža Kamenovo predstavlja jednu od 16 plaža Budvanske rivijere i nalazi se između Bečića i Pržna. Dugačka je 330 metara, ima šljunkovitu podlogu te zbog svog položaja tokom većeg dela dana ostaje sunčana. Zbog svoje čistoće pogodna je za ronjenje, iako se pojedini turisti žale da tu i tamo bude nešto plutajućeg smeća.

Kamenovo plaža privlači uglavnom mlade posetioce zahvaljujući celodnevnoj muzici u klubu. Cena kompleta ležaljki je 20€ do 25€, dok je parking dostupan za 5€, ali posetioci često spominju nepristojno ponašanje drugih i glasnu muziku. Plaža je šljunkovita sa dodatkom peska i poseduje restoran sa relativno pristupačnim cenama, ležaljke, slobodan deo za peškire, kabinu za presvlačenje, toalet i tuševe.

Dno mora je prljavo zbog prisustva brojnih čamaca i jet-skija, koji stvaraju buku i talase blizu kupališta, što neki posetioci smatraju neprijatnim. Šetnja do plaže duž obale i kroz uredan tunel je lepa, a fenomenalni zalasci sunca dodatno doprinose atraktivnosti ovog mesta.

 

Mogren plaža

Mogren plaža

Plaža Mogren, jedna od najpoznatijih na Budvanskoj rivijeri, nalazi se u neposrednoj blizini Budve, oko 150 metara od Starog grada. Plaža je podeljena na dve manje plaže, Mogren I i Mogren II, spojene kratkim tunelom kroz prirodnu stenu, ukupne dužine oko 350 metara. Pristup plaži moguć je betonskom stazom koja vodi od hotela „Avala“.

Mogren se ističe prirodnim lepotama, kombinacijom mora, sitnog šljunka, stena i mediteranskog zelenila. Atraktivna je tokom cele godine, privlačeći šetače, ribolovce i avanturiste. Međutim, za vreme južnog vetra i jakih talasa, staza do plaže postaje opasna. Plaža je omiljena među lokalnim stanovništvom i zaštićena je kao Spomenik prirode III kategorije. Iznad plaže se uzdiže brdo Spas, takođe zaštićeno kao Spomenik prirode III kategorije, na kojem se nalazi tvrđava Mogren izgrađena polovinom 19. veka.

Prema legendi, plaža je dobila ime po španskom moreplovcu Mogriniju, koji je preživeo brodolom i zahvalnosti sagradio crkvu posvećenu Svetom Antonu. Crkva je srušena posle Drugog svetskog rata i na njenom mestu je sagrađen restoran.

Plaža Mogren je prekrivena šljunkom i ima izvanrednu osunčanost. Pomenuta staza je obezbeđena metalnom ogradom zbog prošlih nesreća, a tokom lošeg vremena je zatvorena.

Plaža Mogren I je bliže gradu, uređena je i nudi kafiće, ležaljke za sunčanje i razne sprave za zabavu. Plaža Mogren II je manja, divlja i nalazi se iza tunela, gde kupači koriste svoje prostirke.

Plaža je poznata po skulpturi Balerina, inspirisanoj lokalnom legendom o devojci koja je verno čekala svog mornara, i po tragičnom napadu ajkule 1955. godine, jedinom zabeleženom na crnogorskom primorju, u kojem je nastradao mladić iz Čačka.

 

Plaža Drobni Pijesak

Plaža Drobni Pijesak, Najlepše plaže u Crnoj Gori

Čista obala i još čistije more, zajedno sa renoviranim plažnim mobilijarom, čine je pravim rajem. Voda je topla i kristalno čista, idealna za kupanje i opuštanje.

Cene usluga su visoke: parking košta 1,5 evra, iznajmljivanje suncobrana i ležaljki je 25 evra, ležaljka krevet 30 evra, ležaljka krevet na sprat 60 evra, a VIP krevet i stolice 70 evra. Posebno su visoke cene parkinga u različitim zonama, gde zona A košta 3 evra, zona B 1,5 evra i zona C 1,2 evra po satu.

Ambijent je prelep za fotografisanje, ali hlad je retkost i treba ga izbegavati dok ne uhvatite boju. Put do plaže je veoma strm, sa nagibom preko 70 stepeni, pa je preporučljivo da, ukoliko niste dobar vozač, parkirate uzbrdo i prošetate do plaže. Na plaži se nalazi restoran sa odličnom uslugom, gde možete probati crnogorski sendvič.

 

Plavi Horizonti

Plavi Horizonti

Plaža Plavi Horizonti je lepa plaža koja se nalazi na dnu uvale Pržno na poluostrvu Luštica. Dugačka je oko 300 metara i karakteriše je kvalitetni zlatni pesak. Plažu okružuje borova šuma i maslinjaci. U blizini plaže nalazi se parkiralište koje košta 5 evra, a u blizini plaže postoji dovoljno mesta za sedenje na pijesku i iznajmljivanje ležaljki. Parking je organizovan u maslinjaku.

Voda je dosta plitka, čak i na razdaljini od 100 metara što je pogodno ukoliko dolazite sa porodicom i sa malom decom. Na levoj strani plaže možete zaroniti sa kamenja u bistru vodu, bogatu ribama, školjkama i ježevima.

U junu je plaža bila čista, bez velikih gužvi, a ležaljke sa suncobranima su koštale 20-25 evra, dok se upotreba toaleta naplaćivala 0,50 evra pored restorana.

Jedan deo plaže je pod upravom beach bara, gde su ležaljke dostupne po ceni od 25 evra, a baldahini po 50-70 evra. Drugi deo plaže je slobodan za posetioce koji ne žele da plate za ležaljke. Plaža ima jedan toalet koji se naplaćuje, kabine za presvlačenje i tuševe.

 

Slovenska plaža

Slovenska plaža

Slovenska plaža je jos jedna plaža budvanske rivijere. Dugačka je 1,6 kilometara i prostire se od gradske luke do hotela Park. Pre savremenog naziva zvala se Podpolje, a današnje ime je dobila po Česima i Slovacima koji su bili česti turistu u periodu između dva velika rata.

Plaža je mešavina peska i šljunka (i u vodi i u moru) a pored nje se proteže popularno šetalište gde se nalaze barovi i kafane. U blizini plaže se nalazi i istoimeni hotelski kompleks.

Cene ležaljki se kreću od 15 do 25 evra što je više nego u mnogim drugim zemljama. Pića su takođe skupa: Nes kafa košta 2,5 evra, a sok 2,7 evra u kafićima na plaži.

Plaža ima male slobodne zone, koje su vrlo gužvovite i često prljave, sa morskom travom i mirisom ulja od brodova. Kamena plaža bez pijeska i šljunkovita obala nisu idealni za sve. Toaleti na plaži se naplaćuju 0,5 evra, a tuševi često ne rade.

 

Plaža Trsteno

Plaža Trsteno

Plaža Trsteno udaljena je samo 8 kilometara od Budve, ima podlogu belog peska i prostire se na oko 200 metara dužine što je čini malo “tesnom”.

Spust u vodu na plaži Trsteno je blag i proteže se oko 50 metara u more, što je čini savršenom za porodice sa malom decom. Vode su tople i mirne, sa peščanim morskim dnom. Litica oko zaliva štiti plažu od vetrova. Na plaži postoji toalet i kabina za presvlačenje, s tim da nekad tuševi ne rade. Nema prirodnog hlada.

Turisti se ponekad žale na neodržavanje: prilaz iz pravca parkinga je zarastao travom, korozija na metalnim stepenicama, neki kafići ne rade…

Preporučujemo da pročitate i: Šta videti u Crnoj Gori.

Deo slika korišćenih u tekstu je sa dreamstime platforme.

 

Najlepše plaže u Crnoj Gori Video