Manastir Svetog Nikolaja, poznat i kao manastir Pavlovac, nalazi se na južnoj padini planine Kosmaj, u selu Koraćica, nadomak Pavlovačkog potoka. Ime je dobio po nekadašnjem selu Pavlovci, gde se prvobitno nalazio pre nego što je uništen tokom turskih pohoda 1690. godine.
Danas je manastir deo šumadijske eparhije Srpske pravoslavne crkve i predstavlja nepokretno kulturno dobro od velikog značaja. Hram je posvećen Svetom Nikoli, čija se slava obeležava kao hramovna svečanost.
Istorija manastira
Manastir Pavlovac, podignut po naredbi despota Stefana Lazarevića, izgradili su učenici Rada Borovića, njegovog dvorskog arhitekte. Ovaj manastir je bio značajno mesto u istoriji, gde je 21. novembra 1425. godine despot Stefan izdao važnu razrešnicu dubrovačkim trgovcima.
Nakon što je bio u ruševinama oko 280 godina, manastir je obnovljen u drugoj polovini 16. veka. Tokom turske vlasti, ubeležen je u popisima sa četiri monaha.
Patrijarh Arsenije Čarnojević je 1690. godine u Pavlovcu služio jednu od poslednjih liturgija pre Velike seobe Srba u Ugarsku. Bratstvo manastira nije želelo da napusti svetinju, zbog čega su Turci ubili monahe i spalili manastir. Njihove mošti danas počivaju u temelju crkve, posebno obeležene.
Nakon vekova zapuštenosti, Pavlovac je obnovljen 1967. godine, a dodatna istraživanja i radovi su izvršeni 1973-1974. Manastir je ponovo oživeo 1990. godine i danas je u njemu nastojatelj Gavrilo, jedini monah.
Obnova
U devetnaestom veku, na mestu današnjeg kosmajskog sela Koraćice, nalazila se ruševina nekadašnjeg manastira Pavlovac. Taj porušeni srpski pravoslavni manastir obnovljen je 1967. godine. Prilikom rekonstrukcije, manastir je građen od lomljenog i polupritesanog kamena, kao i od živog kreča.
Kompleks sada obuhvata crkvu, manastirski konak na južnoj strani, i nekadašnji letnjikovac despota Stefana Lazarevića na severnoj strani. Manastirska crkva, građena u stilu moravske škole, odražava uticaje primorskog načina gradnje.