Reljef Srbije je poprilično raznolik. Od ravničarskih krajeva na severu, do visokih planina na jugu. Shodno tome, za današnji članak smo izdvojili 32 najviše planine u Srbiji (njihove vrhove) visine preko 2000 metara.
Stara Planina

Stara planina, poznata još kao i Balkan planina, predstavlja planinski venac Balkanskih planina. Većim delom se prostire na teritoriji Bugarske, dok sa druge strane je u znatnoj manjoj meri zastupljena u jugoistočnoj Srbiji. Najviši vrh ove planine se nalazi u Bugarskoj i zove se Botev, te on iznosi 2376 metara nadmorske visine.
Što se tiče Srbije, najviši vrh ove planine jeste Midžor, te njegova nadmorska visina iznosi 2168 metara. Prethodno navedeni vrh je najviša tačka u centralnoj Srbiji. Pored Midžora, vredni pomena su i Martinova čuka (2011 metara) i Dupljak (2032 metara).
Kopaonik

Kopanik je poprilično popularna turistička atrakcija u Srbiji tokom zimskih meseci. Jedan deo Kopaonika je zaštićeno područije poznatije kao nacionalni park Kopaonik. Ova planina je čuvena i zbog toga što se na njoj nalazi najveći skijaški centar u Srbiji (ski centar Kopaonik).
Najviši vrh Kopaonika jeste Pančićev vrh koji poseduje nadmorsku visinu od 2017 metara, te se time nalazi na listi najvećih vrhova Srbije.
Šar planina

Šar planina se nalazi na granici izmedju Srbije, Severne Makedonije i Albanije i ona spada u Šarsko-pindiski sistem odnosno u Dinaride. Najposećenija turisitčka destinacija je svakako Brezovnica koja se smatra centrom turizma na Šar planini koja se, da budemo još precizniji, nalazi u opštini Štrpce.
Zanimljivo je da postoji čak 10 vrhova na ovoj planini sa nadmorskom visinom većom od 2000 metara. Kada samo već spomenuli taj podatak, mislimo da je zgodan trenutak da ih u pravo sada nabrojimo:
[table id=3 /]
Prokletije

Prolektije predstavljaju planinski venac zastupljen u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji. Zanimljivo je da su nas u školi na časovima geografije učili da je Đeravica najviši vrh Srbije, što nije istina. Najviši vrh Srbije se nalazi na Šar Planini (Velika Rudoka sa nmv od 2658m) Vrhovi koji ističu Prokletije po pitanju nadmorske visine na teritoriji Srbije su:
- Đeravica (2656m)
- Gusan (2539m)
- Bogdaš (2533m)
- Žuti kamen (2522m)
- Marijaš(2510m)
- Tromeđa (2366m)
Mokra Gora
Mokra gora je planina u jugozapadnom delu Srbije i smeštena je na samoj granici izmedju Srbije i njene južne pokrajine. Pripada planinskom vencu Prokletija. Ovu planinu karakteriše izmedju ostalog i jezero Gazivode koje je nastalo pregradjivanjem Ibra.
Netaknuta priroda je još jedna karakteristika koja može opisati lepotu ovog mesta, ili možda ne? Naime, proteklih par godina je usledila ogromna seča šuma (bespravna) na područiju Mokre Gore, tako da je u tom procesu priroda malo nastradala.
Najviši vrh ove planine je Pogled koji poseduje nadmorsku visinu od 2154m
Ošljak
Ošljak je planina koja se nalazi u južnom delu Srbije. Najviši vrh poseduje isti naziv kao i sama planina (Ošljak), te njegova nadmorska visina iznosi 2212m.
Žljeb
Žljeb je planina koja se nalazi u pograničnom delu Srbije i Crne Gore. Planina Žljeb pravi jedan istočni deo Rugovske klisure. Što se tiče najviših vrhova tu se izdvajaju Rusolija sa nadmorskom visinom od 2382 metara nmv i Žljeb (isti naziv ima kao i sama planina) sa visinom od 2365 metara.
Streočka Planina
Streočka planina, poznata još i kao Streoc, je planina na zapadu srpske južne pokrajine i pripada planinskom lancu Prokletija. Najviši vrh navadene planine je Streoc sa nadmorskom visinom od 2377 metara.
Najviše planine u Srbiji
Za kraj ovog članka smo napravili tabelu sa 32 najviša planinska vrha, poređana od najmanjih ka najvećih:
[table id=4 /]