Edinburg

Edinburg, glavni grad Škotske, smešten u Lotijan dolini na južnoj obali reke Fert ov Fort, predstavlja savršenu priliku za upoznavanje škotske kulture. Sa populacijom od oko 506.520 stanovnika, drugi je po veličini grad u Škotskoj, posle Glazgova. Edinburg je vekovima bio važan centar obrazovanja i umetnosti, a od 1437. godine prestonica je Škotske i sedište škotske samoupravne vlade. Grad je prepoznatljiv po svojoj opuštenoj, ali živahnoj atmosferi, gde se stalno dešava nešto novo i uzbudljivo.

Poznat je po brojnim kulturnim događajima, uključujući čuveni Edinburški festival i Hogmanej uličnoj zabavi. Stari i Novi Grad su stavljeni na UNESCO-ovu listu svetske baštine 1995. godine, doprinoseći bogatom istorijskom nasleđu grada.

Edinburg je takođe dom mnogih nacionalnih ustanova, kao što su Nacionalni muzej Škotske, Nacionalna biblioteka i Nacionalna galerija Škotske, i najveći je finansijski centar u Ujedinjenom Kraljevstvu posle Londona. Uz živopisne pejzaže i prelepe arhitektonske znamenitosti, Edinburg je neizostavna destinacija za sve ljubitelje kulture i istorije. U nastavku teksta ćemo govoriti o tome šta videti u Edinburgu.

 

Edinburški zamak

Edinburški zamak

Edinburški zamak je ključni deo gradske panorame, smešten na vrhu visoke stene koja ga čini vidljivim iz mnogih delova grada. Njegov strateški položaj korišćen je još od 2. veka zbog savršene odbrambene pozicije. Tokom vekova, zamak se smatrao “ključem grada” jer je kontrola nad zamkom značila kontrolu nad Edinburgom.

Zamak je bio dom mnogih važnih ličnosti iz škotske istorije, uključujući Mariju Stjuart i Bonnie Princa Charlieja. Posetom Edinburškom zamku možete steći uvid u istorijski život u zamku i videti škotske krunske dragulje, kao i Kamen sudbine, koji se vekovima koristi prilikom krunisanja britanskih monarha. Ne propustite ispaljivanje Jednočasovnog topa, koje se tradicionalno održava svakog dana osim nedelje od 1861. godine.

Edinburški zamak, koji potiče iz 11. veka, kontinuirano je dograđivan i služio je kao prestonica škotskih kraljeva sve do ujedinjenja Škotske i Engleske 1707. godine. Tokom svoje duge istorije, zamak je bio središte važnih istorijskih događaja i pretrpeo je mnoge opsade.

Godine 1093., Kraljica Margaret, supruga Malkolma III, preminula je u zamku nakon što je čula za smrt svog muža. Nakon što je 1250. godine proglašena sveticom, unutar tvrđave je sagrađena kapela posvećena njoj, koja je danas najstarija građevina u zamku.

Engleski kralj Edvard I napao je Škotsku 1296. godine i okupirao zamak, ali su Škoti pod vođstvom Ser Tomasa Randolfa uspeli da ga povrate 1314. godine. Zamak je kasnije ponovno bio uništen i obnovljen, a tokom vladavine Davida II obnovljene su odbrambene zidine i dodata nova Davidova kula.

Edinburški zamak danas je jedna od najpoznatijih turističkih atrakcija u Škotskoj, privlačeći oko milion posetilaca godišnje. Pored Londonske kule, najposećeniji je spomenik u Ujedinjenom Kraljevstvu. Kroz vekove, zamak je bio središte političkih intriga, kulturnih promena i istorijskih sukoba, ostajući simbol škotske istorije i ponosa.

 

Palata Holyrood

Palata Holyrood u Edinburgu

Holyrood Palata, poznata i kao Palata od Holyroodhouse-a, kraljevska je rezidencija u Edinburgu. Izgrađena u 12. veku kao manastir po nalogu kralja Davida I, brzo je postala omiljena rezidencija škotskih monarha, naročito od 16. veka. Palata se nalazi na kraju Kraljevske milje, jedne od najpoznatijih ulica Edinburga, i blizu je Edinburškog zamka.

Arhitektura Holyrood Palate je impresivna, sa baroknim apartmanima i spektakularnim vrtovima. Među najpoznatijim delovima palate su ruševine Holyrood Abbey-a, kapela iz 12. veka koja je preživela mnoge istorijske događaje. Unutrašnjost palate krase bogato ukrašene sobe, uključujući Kraljevsku galeriju sa portretima škotskih monarha i Veliku galeriju koja se koristi za državne prijeme.

Holyrood Palata je značajno mesto u škotskoj istoriji. Kraljica Marija Škotska provela je značajan deo svog života u palati, i ovde se odigrala njena drama sa njenim drugim mužem, Henryjem Stuartom, lordom Darnleyjem. Tokom vladavine kraljice Viktorije, palata je renovirana i modernizovana.

Danas je Holyrood Palata zvanična rezidencija britanskog monarha u Škotskoj i koristi se za zvanične događaje i ceremonije. Kada kraljevska porodica nije prisutna, palata je otvorena za javnost, omogućavajući posetiocima da istraže njene raskošne unutrašnje prostore i bogatu istoriju. Holyrood Palata nudi jedinstven uvid u škotsku kraljevsku istoriju i kulturno nasleđe, čineći ga nezaobilaznim mestom za posetioce Edinburga.

 

Škotski Highlands

Škotski Highlands, putovanje Edinburg

Istraživanje Škotskih Highlands nudi širok spektar aktivnosti za ljubitelje prirode severnih zemalja. Iz glavnog grada možete krenuti na biciklističke ture koje prolaze kroz predivne predele i zapanjujuće krajolike. Ove ture su prilagođene različitim nivoima iskustva, od laganih vožnji uz obalu Loch Lomond-a do izazovnijih staza u okolini Ben Nevisa.

Za ljubitelje planinarenja, Highlands pruža brojne staze koje vode kroz spektakularne krajolike, uključujući i popularni West Highland Way. Ova staza nudi neverovatne poglede na jezera, planine i doline, idealna za sve nivoe kondicije.

Glen Coe, koji je udaljen samo 2 sata vožnje od Edinburga, nudi lepe pejzaže i brojne staze za pešačenje. Uživajte u šetnjama kroz ovu impozantnu dolinu ili se upustite u izazovne planinarske staze kao što je Aonach Eagach greben.

Loch Ness, udaljen oko 3 sata vožnje, poznat je širom sveta po legendi o čudovištu, ali i po svojoj prirodnoj lepoti. Ovdje možete uživati u krstarenju jezerom i panoramskim pogledima.

Ostrvo Skye, koje je udaljeno oko 5 sati vožnje od Edinburga, nudi spektakularne pejzaže, uključujući planine, jezera i obalu. Ovo ostrvo je savršeno za planinarenje i šetnje, a njegove prirodne lepote ostaviće vas bez daha. Edinburg je odlična polazna za istraživanje Škotskih Highlands.

 

Arturovo sedlo

Arturovo sedlo, Edinburg putovanje

Arturovo sedlo je drevni izumrli vulkan i glavni vrh brda u Edinburgu. Deo je Holyrood parka i nalazi se istočno od centra grada, oko 1,6 km istočno od Edinburškog zamka. Brdo se uzdiže na visinu od 250,5 m, pružajući odličan panoramski pogled na grad. Popularno je za pešačenje i lako se penje, posebno sa istočne strane iznad jezera Dunsapie.

Na ovom mestu se nalazi i gradska tvrđava koja datira iz oko 600. godine nove ere, dok se u blizini nalaze ostaci starijih građevina iz 2. veka. U mitologiji, Arturovo sedlo se smatra mogućim mestom za Kamelot, legendarni dvor kralja Artura. Ovo dramatično i istorijsko mesto savršena je polazna tačka za istraživanje obližnjih brda u Holyrood parku.

Arturovo sedlo je najveći deo lokacije Arthur’s Seat Volcano, zaštićen zbog svoje geologije, travnatih staništa i retkih biljnih i životinjskih vrsta. Brdo podseća na Cavehill u Belfastu zbog svoje geologije i blizine urbanom području. Na vrhu se nalazi utvrđenje iz gvozdenog doba koje su verovatno koristili Votadini, pomenuti u pesmi Y Gododdin.

Salisbury Crags su bili popularno mesto za penjanje, ali je penjanje zabranjeno 2019. zbog bezbednosti. U 19. veku, staza Radical Road je popločana kao deo radne pomoći nezaposlenim tkalcima.

U 1836. godini, pronađeni su minijaturni kovčezi, povezani s veštičarenjem ili ubistvima Burkea i Harea. Tradicionalno, devojke iz Edinburga umivaju lica rosom na 1. maj da bi bile lepše.

 

Camera Obscura – Svet Iluzija

Camera Obscura - Svet Iluzija, putovanje Edinburg

Camera Obscura je atrakcija koja se nalazi u Outlook Tower na Castlehill-u, blizu Edinburške tvrđave. Originalna atrakcija osnovana je 1835. godine od strane preduzetnice Marije Terezije Šort i prvobitno je bila smeštena na Calton Hill. Outlook Tower je od kasnih 1890-ih godina muzej i trenutno nudi brojne interaktivne eksponate, uključujući originalnu kameru obscuru.

U početku, Tomas Šort, majstor instrumenata iz Edinburga, izložio je svoje instrumente na Calton Hillu. Kada je umro 1788. godine, njegova supruga i deca nisu nasledili zgradu zbog klauzule u ugovoru o zakupu. Godine 1827, Marija Terezija Šort se vratila u Edinburg iz Zapadnih Indija i pokušala da preuzme “Veliki teleskop” svog oca. Uspešno je postavila “Šortov Popularni Opservatorij” u 1835. godini u drvenoj i kamenoj zgradi pored Nacionalnog spomenika na Calton Hillu. Opservatorij je bio veoma popularan, ali je srušen 1851. godine.

Nakon toga, Marija Terezija Šort se preselila na Castlehill, gde je 1852. godine kupila kuću Laird of Cockpen-a i proširila je sa dva sprata, stvarajući “Šortov Opservatorij, Muzej Nauke i Umetnosti”. Najveća atrakcija bila je kamera obscura na vrhu zgrade. Njen muž, Robert Henderson, nastavio je da upravlja atrakcijom nakon njene smrti 1869. godine.

Tower sa svojih šest spratova interaktivnih izložbi i dalje je otvoren za javnost, što ga čini najstarijom atrakcijom u Edinburgu i jednom od najstarijih u Velikoj Britaniji. Na vrhu zgrade nalazi se kamera obscura koja nudi “virtuelnu” turu grada za posetioce, dok su niži spratovi posvećeni “Svetu iluzija” sa izložbama o optičkim iluzijama, svetlu i boji, uključujući lavirint ogledala, Amesovu sobu koja menja perspektivu, i vrtlog tunel koji izaziva osećaj nesigurnosti. Posetite terasu na krovu za odličan pogled na grad i besplatne teleskope za detaljne prikaze.

 

Katedrala Svetog Gilesa

Katedrala Svetog Gilesa, Edinburg

Katedrala Svetog Gilesa centralna je crkva u Edinburgu i značajna tačka prepoznatljivosti grada. Izgrađena je u 14. veku i odlikuje se prepoznatljivom gotičkom arhitekturom koja krasi mnoge zgrade u Edinburgu. Katedrala je dom brojnim spomenicima poznatih Škota, a unutrašnjost krase prelepi vitraži.

Originalni zvonovi iz 15. veka i Kraljeva stuba predstavljaju značajne istorijske elemente. Stuba nosi grbove i srednjovekovne štitove drevnih britanskih kraljeva, pružajući uvid u bogatu istoriju Škotske.

Jedan od ključnih delova katedrale je Kapela čempresa, koja se posvećuje Redu čempresa, grupi vitezova iz 17. veka koji su štitili Škotsku. Ova kapela se odlikuje izvanrednom arhitekturom i prekrasnim lukovima, čineći je popularnim mestom za posetioce.

Katedrala Svetog Gilsa takođe ima značajnu ulogu u škotskoj reformaciji, gde je postala Protestantna crkva sa Džonom Knosom kao jednim od glavnih figura.

 

Edinburški trezori

Edinburški trezori, putovanje Edinburg

Edinburški trezori predstavljaju intrigantan deo podzemnog grada Edinburga, koji se nalazi ispod površine ovog šarmantnog škotskog grada. Njihova gradnja završena je 1788. godine, a prvobitno su služili kao skladišni prostori za trgovce. Ubrzo su, međutim, postali utočište za siromašne i kriminalce, koji su tražili sklonište od sve teže ekonomske situacije.

Život u trezorima bio je izuzetno težak. Prostori su bili mali, tamni i vlažni, što je otežavalo disanje zbog lošeg vazduha. Ovi uslovi, zajedno s blizinom reke, doveli su do čestih poplava, što je dodatno pogoršalo životne okolnosti stanara.

Otkriće Edinburških trezora dogodilo se 1985. godine, kada su istraživači naišli na ovaj skriveni deo istorije. Danas, trezori su popularna turistička atrakcija. Mnogi posetioci izveštavaju o paranormalnim aktivnostima, uključujući hladne provale vetra i neobjašnjive zvukove.

Legende govore o duhovima koji su ostali zarobljeni u ovim prostorima, uključujući i one povezane sa ubistvima koja su se dešavala u prošlosti. Za posetioce organizuju se vođene ture kroz trezore gde se može saznati više o njihovoj fascinantnoj, ali i mračnoj istoriji.

 

Dean village

Dean Village, Edinburg

Dean Village je smešteno nedaleko od centra Edinburga i predstavlja jedno od skrivenih blaga ovog grada. Pored slikovite reke Water of Leith, ovo malo naselje je nekada bilo ključno u mlinarskoj industriji Edinburga, a tragovi te bogate prošlosti i dalje su vidljivi. U selu se mogu pronaći stari mlinovi i kamenice sa natpisima pekara.

Jedna od glavnih atrakcija Dean Villaga je Well Court, kuća iz 19. veka koja je pažljivo obnovljena kako bi zadržala svoj originalni izgled. Ova zgrada nudi uvid u arhitekturu tog vremena i predstavlja značajan deo lokalne kulture.

U blizini se nalazi i St Bernards Well, izvor koji je nekada korišćen za crpljenje lekovite vode iz reke, koja je privlačila turiste zbog svojih zdravstvenih svojstava. Ovaj izvor krasi prelepa arhitektura, uključujući statuu grčke boginje zdravlja, Hygeie. Dean Bridge, impozantan most koji povezuje grad sa selom, takođe je važan deo pejzaža. Njegova izgradnja olakšala je pristup Dean Village-u i omogućila razvoj područja.

 

Nacionalni muzej Škotske

Nacionalni muzej Škotske u Edinburgu

Nacionalni spomenik Škotske se nalazi na Calton Hill, odakle se pruža pogled na grad Edinburg. Izgrađen je u čast škotskih vojnika koji su učestvovali u Napoleonovim ratovima, ali nikada nije dovršen.

Dizajniran od strane Charlesa Roberta Cockerella i Williama Henryja Playfaira između 1823. i 1826. godine, spomenik je modelovan prema Partenonu u Atini. Izgradnja je započela 1826. godine, ali je zbog nedostatka sredstava ostala nedovršena 1829. godine, što je dovelo do različitih nadimaka poput “Škotske ludosti” i “Edinburške sramote“.

Spomenik je inspirisan Partenonom u Atini, što se ogleda u njegovoj klasičnoj arhitekturi. Iako je ostao nedovršen, ovaj monument se smatra simbolom ambicija i kulturnog nasleđa Škotske. Njegova izgradnja započela je kao deo šireg projekta za obeležavanje škotske vojske, a lokalni stanovnici često izražavaju pomešane osećaje prema njemu zbog njegove nedovršenosti.

Na vrhu Calton Hilla, spomenik nudi izvanredne poglede na okolinu, uključujući Arthur’s Seat, Salisbury Crags i Holyrood Park. To čini ovu lokaciju popularnom među turistima i lokalnim stanovnicima koji žele uživati u prirodi i istorijskom značaju ovog mesta. Calton Hill je takođe poznat po drugim spomenicima i spomenicima.

 

Edinburški Zološki Vrt

Edinburški Zološki Vrt
Pingvini

Edinburški zoološki vrt, osnovan 1826. godine, predstavlja jedan od najstarijih zooloških vrtova u svetu, smešten u slikovitom okruženju Corstorphine Hill u Škotskoj. Ovaj zoološki vrt je dom brojnim ugroženim vrstama, a posebno se ističe svojim projektima očuvanja i istraživanja. Među značajnijim sadržajima je “Budongo Trail,” savremena i prirodna staništa za čimpanze, koja pruža jedinstven uvid u njihov život.

Zoološki vrt takođe vodi inicijativu “Edinburgh Zoo’s Big 5“, koja uključuje planove za unapređenje smeštaja za sunčane medvede, nosorožce, kraljevske pingvine, kao i izgradnju nove tropske kuće sa slobodno hodajućim majmunima i pticama. Ove inicijative potvrđuju posvećenost zoološkog vrta očuvanju biodiverziteta.

Osim toga, zoološki vrt se ponosi svojim istraživačkim centrom “Living Links,” koji je uspostavljen u saradnji sa Univerzitetom u St Andrews-u. Ovaj centar omogućava proučavanje ponašanja primata i doprinosi globalnim naporima u očuvanju. Kroz različite obrazovne programe i javne manifestacije, Edinburški zoološki vrt pruža posetiocima priliku da saznaju više o očuvanju prirode i važnosti zaštite životinja.

Zoološki vrt je takođe domaćin raznovrsne kolekcije drveća i biljaka, čineći ga ne samo mestom za gledanje životinja, već i primerom očuvanja prirodnih staništa. Za posetioce je dostupno niz sadržaja, uključujući restorane i prodavnice suvenira.

 

Botanički vrtovi

Putovanje Edinburg Botanički Vrtovi

Kraljevski botanički vrt u Edinburgu (RBGE) je jedno od najznačajnijih mesta za proučavanje i očuvanje biljaka u svetu, ali i omiljena turistička destinacija. Osnovan 1670. godine, vrt je prvobitno služio za uzgoj lekovitih biljaka, a danas obuhvata četiri lokacije širom Škotske — Edinburg, Dawyck, Logan i Benmore — svaka sa svojom jedinstvenom kolekcijom.

Glavni vrt u Edinburgu se prostire na 70 hektara i sadrži više od 13.302 biljne vrste, uključujući najvišu palminu kuću u Britaniji, izgrađenu 1858. godine. Posetioci mogu uživati u raznovrsnim biljkama iz celog sveta, uređenim u predivno pejzažne vrtove. Inverleith House, veličanstvena vila iz 18. veka smeštena unutar vrta, danas služi kao galerija koja prikazuje savremenu umetnost sa naglaskom na škotske umetnike.

RBGE je takođe značajan naučni centar. Njihov herbarijum sadrži više od 3 miliona očuvanih primeraka, pružajući neprocenjiv resurs za istraživače. Ovaj vrt nije samo dom prelepih biljaka, već i mesto gde se sprovode važna istraživanja o očuvanju biljnih vrsta.

Istorija vrta je bogata i fascinantna. Osnovali su ga Robert Sibbald i Andrew Balfour, a kroz vekove se preseljavao i širio kako bi se prilagodio rastućim potrebama za prostorom i istraživanjima. Danas, glavni vrt se nalazi pored Inverleith Rowa, na lokaciji koja je uređena početkom 19. veka pod vođstvom kustosa Williama McNaba.

Posetioci Kraljevskog botaničkog vrta u Edinburgu mogu uživati u šetnjama kroz raznolike vrtove, posetiti galeriju u Inverleith House-u, ili učestvovati u edukativnim programima i radionicama koje se redovno održavaju.

 

Škotska nacionalna galerija portreta

Škotska nacionalna galerija portreta, Edinburg

Škotska nacionalna galerija portreta nalazi se u centru Edinburga i predstavlja značajnu kulturnu ustanovu posvećenu očuvanju škotske istorije kroz portrete. Otvorena je 1889. godine kao prva namenski izgrađena galerija portreta na svetu i smeštena je u impozantnoj gotskoj zgradi koja je sama po sebi arhitektonsko remek-delo.

Galerija poseduje opsežnu kolekciju portreta koja obuhvata značajne ličnosti iz škotske prošlosti, uključujući Mariju, kraljicu Škotske, Roberta Burnsa i mnoge druge. U kolekciji se nalaze dela renomiranih umetnika kao što su Sir Henry Raeburn, Allan Ramsay i William Brodie. Ovi radovi uglavnom datiraju iz perioda 16. do 19. veka.

Pored stalne postavke, galerija redovno organizuje privremene izložbe koje istražuju različite aspekte škotske kulture, istorije i umetnosti. Ove izložbe omogućavaju posetiocima da se upoznaju sa specifičnim temama i umetničkim pravcima, kao i sa radovima savremenih škotskih umetnika.

Posetioci galerije mogu iskoristiti priliku da se opuste u kafeu, koji nudi raznovrsnu ponudu hrane, uključujući opcije za osobe sa posebnim prehrambenim potrebama.

 

Nacionalni ratni muzej

Nacionalni ratni muzej, Edinburg

Nacionalni ratni muzej je smešten unutar Edinburškog zamka i kao što se može pretpostaviti iz naziva, posvećen je istraživanju istorije rata u Škotskoj. Otvoren je 1933. godine u preuređenoj zgradi iz 18. veka koja je prvobitno služila kao skladište oružja, a sam muzejski prostor obuhvata 400 godina škotske ratne istorije kroz stalne izložbe i specijalne priredbe.

Muzej čuva raznovrsne eksponate povezane sa vojskom Škotske, uključujući broadsworde iz Škotskih Highlands, zaštitu od hemijskog rata i pisma upućena sa fronta. U okviru muzeja nalazi se galerija sa radovima kao što je “The Thin Red Line” Roberta Gibba, kao i biblioteka.

Nakon Prvog svetskog rata, inicijativa za osnivanje muzeja je pokrenuta, a rad na projektu je započeo 1917. godine pod vodstvom Aleksandra Ormistona Curlea, kustosa Nacionalnog muzeja Škotske. Ova ideja je bila podržana od strane Johna Stewarta-Murraya, 8. vojvode od Atholla. Međutim, prioritet je dat izgradnji Nacionalnog ratnog memorijala Škotske, koji je otvoren 1927. godine, pa je projekat muzeja bio obustavljen.

Muzej je obnovljen 2000. godine, a prilikom ponovnog otvaranja promenjen je naziv u Nacionalni ratni muzej. Obično ulaz u muzej je uključen u cenu karte za Edinburški zamak.

 

Mary King Ulica

Mary King Ulica Edinburg

Mary King’s Ulica je istorijska ulica smeštena ispod zgrade City Chambers na Royal Mile, u starom delu Edinburga. Ime je dobila po Mary King, trgovkinji iz 17. veka koja je živela u ovoj oblasti. Tokom 18. veka, deo ulice je delimično srušen i zakopan zbog izgradnje Royal Exchange-a, a zatim je dugi niz godina bio zatvoren za javnost. Tokom vremena, oblast je postala prekrivena mitovima i urbanim legendama, uključujući priče o ukletim mestima i ubistvima.

Danas, Mary King’s Close funkcioniše kao turistička atrakcija koju vodi Continuum Attractions. Poznata je po reputaciji ukletog mesta još od 17. veka, a nekoliko paranormalnih istraživanja je sprovedeno u tom periodu. Veruje se da su glasine o duhovima možda potekle od biogasa koji je izlazio iz močvara i stvarao neobična svetla. Takođe, gasovi su navodno uzrokovali halucinacije.

Mary King’s Close je bila deo nekoliko popularnih medijskih emisija i dokumentaraca, uključujući seriju „Most Haunted“, epizodu „Haunted Edinburgh“ u seriji „Haunted History“, kao i podcast „How Haunted?“.

Takođe se pojavila u adaptaciji romana „Mortal Causes“ Iana Rankina, u seriji „Billy Connolly’s World Tour of Scotland“ i na History Channel-u u programu „Cities of the Underworld“. Osim toga, prikazana je u seriji „Mystery Hunters“ i u emisiji „Lost World“ na History International.

 

Princes Street

Princes Street jedna od glavnih ulica Edinburga

Princes Street je glavna ulica u centru Edinburga i ključna trgovačka destinacija u glavnom gradu Škotske. Smeštena na južnoj strani Novog grada, proteže se dužinom od oko 1,2 km od Lothian Road na zapadu do Leith Street na istoku. Ova ulica nudi prelepe panoramske poglede na Stari Grad, Edinburški dvorac i dolinu između. Većina ulice je zatvorena za automobilski saobraćaj, osim istočnog kraja koji je otvoren za sve vrste vozila.

Princes Street je nastala prema planovima za Edinburgov Novi Grad, čija gradnja je počela oko 1770. godine. U početku je bila pretežno stambena, ali je tokom 19. veka prešla u trgovačke svrhe. Danas se uz duge šopinge možete diviti istorijskim zgradama kao što su Balmoral Hotel, nekada poznat kao North British Hotel, i brojnim drugim značajnim objektima. U 20. veku, ulica je prošla kroz razne redevelopments, a neki od novih zgrada su sada zaštićeni spomenici.

Princes Street je dom brojnih poznatih britanskih brendova kao što su Boots, H&M i Marks & Spencer. Takođe je poznata po svojim parkovima, uključujući Princes Street Gardens, gde možete videti predivan cvetni sat, ratni spomenik i uživati u zelenim površinama. U blizini se nalaze i značajne umetničke galerije kao što su Royal Scottish Academy i National Gallery of Scotland. Ova ulica je jedna od najskupljih za izdavanje poslovnog prostora u UK izvan Londona.

 

Škotska nacionalna galerija

Škotska nacionalna galerija u Edinburgu

Škotska nacionalna galerija (poznata i kao Nacionalna galerija) nalazi se na The Mound u centru Edinburga, blizu Princes Street. Otvorena je 1859. godine i dizajnirana je u neoklasicističkom stilu od strane arhitekte Williama Henryja Playfaira. Zgrada je smeštena u neposrednoj blizini Royal Scottish Academy Building i često se meša sa tom institucijom.

Galerija čuva nacionalnu kolekciju umetničkih dela Škotske, koja obuhvata umetnost od renesanse do početka 20. veka. U njenom skupu nalaze se radovi poznatih umetnika kao što su Van Dyck, Rubens i Titian. Posebno su vredni radovi škotskih umetnika poput Sir Henry Raeburna i Alexander Nasmytha, koji prikazuju pejzaže i portrete karakteristične za škotsku umetnost.

Osim umetničkih dela, galerija je poznata po svojoj arhitekturi, koja odražava oblik antičkog grčkog hrama sa ionskim kolonama. U poslednjim decenijama, galerija je proširena kroz projekte kao što su Playfair Project i renoviranje sa novim ulazom u Princes Street Gardens otvorenim 2004. godine.

U galeriji se takođe nalaze istraživački prostori sa zbirkom grafika i crteža, kao i biblioteka koja obuhvata period od 1300. do 1900. godine. Ako ste u Edinburgu, Nacionalna galerija je idealno mesto za istraživanje bogate umetničke baštine Škotske i uživanje u njenom kulturnom nasleđu.

 

Iskustvo Škotskog Viskija

Iskustvo Škotskog Viskija, Škotska, Edinburg

Ova atrakcija je smeštena na Castlehill-u u starom delu Edinburga, neposredno pored esplanade Edinburške tvrđave i nudi jedinstveno putovanje kroz svet škotskog viskija. Otvorena je 1988. godine u bivšoj školi Castlehill, a atrakcija je nastala zahvaljujući ulaganju 19 škotskih kompanija koje su želele da prikažu bogatu tradiciju i razvoj škotskog viskija.

Zgrada u kojoj se nalazi atrakcija nekada je služila kao škola, a nakon zatvaranja 1951. godine, koristila je različite namene pre nego što je postala dom za čuveni “The Scotch Whisky Experience”.  Atrakcija je 2006. godine promenila ime iz Scotch Whisky Heritage Centre u The Scotch Whisky Experience.

Posebna atrakcija je kolekcija od 3384 boce škotskog viskija, koju je prikupio brazilki entuzijasta Claive Vidiz tokom 35 godina. Kolekcija je otvorena 2009. godine u posebno dizajniranom trezoru i bila je zvanično otvorena od strane tadašnjeg prvog ministra Škotske, Aleksa Salmonda.

U 2012. godini, prodavnica je prošla kroz obnovu od 1 milion funti, dodajući interaktivnu kartu za degustaciju i vodič kroz destilerije. Takođe, 2013. godine, atrakcija je obeležila 25. rođendan lansiranjem specijalne mešavine viskija i obnavljanjem Amber Restaurant & Whisky Bar-a sa preko 360 različitih viskija. U 2023. godini, započet je rad na novoj turi, čime se dodatno unapređuje iskustvo posetilaca.

 

Muzej detinjstva i igračaka

Muzej igračaka i detinjstva, Edinburg

Muzej detinjstva u Edinburgu prvi je te vrste na svetu i nastavlja da prikazuje igračke i igre od 18. veka do savremenog doba. Ovaj muzej pruža zanimljiv pogled na to kako se detinjstvo definisalo kroz generacije i razlike u trendovima igračaka tokom vremena.

Ova atrakcija je sjajna i za decu i za odrasle, istražujući istoriju zabave i izazivajući nostalgiju kod starijih posetilaca! Posetite prodavnicu i kupite neke igračke ili retro suvenire koje možete poneti kući. Muzej detinjstva, smešten na Kraljevskoj milji u Edinburgu, posvećen je istoriji dečjih igračaka i igara.

Istorija muzeja počinje sa Patrikom Marejem (1908-1981), edinburgškim odbornikom i strastvenim kolekcionarom igračaka i dečjih uspomena. Muzej je prvi put otvoren za javnost 1955. godine i preselio se na svoju sadašnju lokaciju na Kraljevskoj milji 1957. godine, u zgradi koja je nekada bila sala Armije spasa.

Godine 1986. muzej se proširio na susedne prostorije kako bi povećao izložbeni prostor. Među istaknutim eksponatima nalaze se plišani medved kojeg je dete donelo u Veliku Britaniju tokom Kindertransporta, kućica za lutke sa funkcionalnim osvetljenjem i vodovodnim sistemima, kao i lutka iz 1740. godine.

U 2017. godini muzej je prošao kroz veliku renovaciju koja je uključivala postavljanje novih vitrina i osvetljenja za eksponate. Takođe je instalirana nova digitalna foto galerija koja pruža uvid u promene načina na koji su deca odrastala tokom 20. veka. Procenjuje se da je 2017. godine muzej posetilo oko 225,000 ljudi i da poseduje oko 60,000 predmeta u svojoj kolekciji.

Muzej ima brojne interaktivne prostore koji podstiču igru među mlađim posetiocima. Ulaz u muzej je besplatan (mada preporučuje se da se donira bar £3), a muzej je u vlasništvu i pod upravom Gradskog veća Edinburga. Od 2018. godine, kolekcija uključuje jednu od bebi kutija škotske vlade, što je paket za majčinstvo koji se nudi svim novim roditeljima u Škotskoj.

 

Craigmillar dvorac

Craigmillar dvorac u Edinburgu

Craigmillar dvorac je srednjovekovni dvorac u Edinburgu, 5 kilometara jugoistočno od centra grada, na niskom brežuljku južno od savremenog predgrađa Craigmillar. Preston porodica, lokalni feudalni baroni, započeli su izgradnju dvorca krajem 14. veka, a radovi su se nastavili kroz 15. i 16. vek. U 1660. godini, dvorac je prodat Sir John Gilmouru, koji je obnovio stariji dvorac. Gilmouri su napustili Craigmillar u 18. veku i dvorac je postao ruina. Danas je pod zaštitom Historic Environment Scotland i otvoren je za javnost.

Craigmillar dvorac je najpoznatiji po svojoj povezanosti sa Marijom, kraljicom Škota. Nakon bolesti posle rođenja njenog sina, budućeg kralja Jamesa VI, Marija je došla u Craigmillar 20. novembra 1566. godine da se oporavi. Tokom njenog boravka, sklopljen je pakt poznat kao “Craigmillar Bond” da se ukloni njen muž, Henry Stuart, Lord Darnley.

Dvorac je jedno od najbolje očuvanih srednjovekovnih zamkova u Škotskoj. Centralna kula je okružena dvorišnim zidom iz 15. veka sa izuzetnim odbrambenim karakteristikama. Unutar njega se nalaze dodatne zgrade, a cela struktura je ograđena spoljnim dvorištem koje sadrži kapelu i golubarnik.

Pored toga, sastoji se od više delova, uključujući glavnu kulu iz 14. veka, istočno krilo sa velikom kuhinjom i galerijom, kao i zapadno krilo koje je obnovljeno u 17. veku. Tu su i spoljnje dvorište sa kapelom i baštama, koje sadrže retke arheološke elemente kao što je ribnjak u obliku slova P.

Poseticu mogu da razgledaju prelepu kamenu arhitekturu dvorca, njegove raskošne hodnike i prostorije za stanovanje. Sa kule dvorca pruža se spektakularan pogled na Edinburg, a takođe turisti mogu pogledati sobu kraljice Marije, gde je Marija Stjuart nekada živela.

 

Portobello

Portobello, Edinburg

Portobello je obalno predgrađe Edinburga, smešteno 5 kilometara istočno od centra grada, sa pogledom na Firth of Forth. Prvobitno poznato kao Figgate Muir, ovo područje je bilo močvarno zemljište korišćeno za ispašu stoke. U 18. veku, postalo je poznato po mornarima i krijumčarima. Portobello je dobilo ime po kućici koju je 1742. godine sagradio mornar George Hamilton, nazvanoj Portobello Hut.

Tokom 19. veka, Portobello se industrijalizovalo, proizvodilo cigle, staklo, papir, i druge proizvode. Postalo je popularno odmaralište sa peščanom plažom i kupalištima. Godine 1896, Portobello je inkorporisano u Edinburg.

U 20. veku, Portobello je izgubilo popularnost kao turističko mesto. Njegov zabavni park i bazen su zatvoreni, ali su se tokom 21. veka razvile nove aktivnosti poput odbojke na pesku i veslanja.

Portobello je 2019. godine proglašeno za najbolji kvart u Velikoj Britaniji na Urbanism Awards. Danas se ponosi aktivnom zajednicom koja organizuje razne događaje i aktivnosti na plaži i promenadi. Oko plaže se nalaze kafića i restorana, a i takođe se pazite da vas ne napadnu galebovi ukoliko držite nešto jestivo u ruci.

 

Edinburg putovanje

Edinburg putovanje 1 panorama

Ako planirate putovanje u Edinburg ovde možete pogledati ponudu smeštaja i tiketa za određene atrakcije u gradu koje vam potencijalno mogu biti interesantne:

Smeštaj:

Tiketi:

Edinburg mapa

Ostale svetske destinacije možete pogledati na našoj kategoriji Svet.