Vršačke planine, poznate i kao Vršački breg, uzdižu se usred Panonske ravnice u jugoistočnom Banatu. Prostiru se u pravcu istok-zapad na dužini od 19 km, s površinom od 170 km², od čega je 122 km² u Srbiji. Planine su izgrađene od paleozojskih stena starosti 260 miliona godina, okruženih sedimentima nekadašnjeg Panonskog mora. Najviši vrh, Gudurički vrh, doseže 641 metar nadmorske visine, čineći ga najvišom tačkom u Vojvodini. S planina se pruža prelep pogled na Vršac, Vojvodinu, i Rumuniju.
Turizam
Vršačke planine su jedna od prvih asocijacija kada se pomisli na grad Vršac, koja u sebi sadrži nekoliko izletišta i kulturnih znamenitosti. Na prvom vrhu planine nalazi se izletište Crkvica, dok na drugom vrhu dominira Vršačka kula, simbol grada, uz pistu za paraglajderiste.
Na području Široko bilo, udaljenom 10 km od Vršca, smešteni su planinarski dom sa bungalovima i vikend naselje. Južna padina planine krije selo Mesić s manastirom iz 1225. godine, a na suprotnoj strani nalazi se manastir Malo Središte.
Zbog bogatstva flore i faune, veliki deo planine je od 1982. godine zaštićen kao Park prirode zauzimajući površinu od oko 4.408 hektara. Ova oblast je dom za 1017 vrsta viših biljaka, od kojih su neke retke i ugrožene, kao što su hrast, lipa, bagrem, bukva, javor, i crni bor. Tokom cvetanja, lipa i bagrem daju poseban miris i izgled ovim planinama, što dodatno privlači posetioce.
Planine su poznate po strmim padinama koje se spuštaju prema severozapadu i blagim južnim obroncima gde se nalaze vinogradi i brojne potočne doline, poput Mesića, Fizeša i Markovačkog potoka, koje doprinose bogatstvu i raznovrsnosti ekosistema.
Na planini postoji nekoliko vrhova od kojih se izdvajaju: Najveći vrh Gudurički vrh (641mnv), Lišičja glava (590mnv), Đakov vrh (449m) i Vršačka kula(399mnv).